Jak jeździć ekonomicznie samochodem – praktyczny poradnik dla każdego kierowcy

5/5 - (5 votes)

Czy wiesz, że oszczędne prowadzenie samochodu może znacznie obniżyć koszty eksploatacyjne Twojego auta? Jednak to nie wszystko, dzięki temu możesz przysporzyć się do ochrony środowiska. Do osiągnięcia tego wystarczy kilka zmian w technice jazdy i dbaniu o ogólna stan samochodu, aby zacząć oszczędzać na paliwie. W tym artykule przedstawimy Ci kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci jeździć ekonomicznie samochodem.

Dlaczego oszczędzanie paliwa jest ważne

Oszczędzanie paliwa to przede wszystkim kwestia pieniędzy. Szacuje się, iż przy odpowiedniej jeździe w myśl zasady ecodrivingu można zaoszczędzić średnio do 8% paliwa. Przy wzorcowej eko jeździe szacunki te sięgają nawet 25% oszczędności na paliwie. Same zmniejszone zużycie paliwa to nie wszystko, do tego dochodzi oszczędność na tzw. eksploatacji auta. Ekonomiczna jazda samochodem pozytywnie wpływa na podzespoły auta takie jak opony, układ hamulcowy czy skrzynia biegów. Elementy te zużywają się znacznie wolniej, przez co naprawy z nimi związane zaskakują nas i nasz portfel o wiele rzadziej. Zużycie paliwa wiąże się również z emisją szkodliwych gazów do atmosfery, które przyczyniają się do zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza. Oszczędna jazda może w pozytywny sposób przyczynić się do zmniejszenia tychże skutków.

Poniżej prezentujemy kilka technik, które pozwolą Ci zmniejszyć spalanie Twojego auta, jak i zużycia jego poszczególnych podzespołów.

Prawidłowe rozgrzanie silnika

Pierwszym krokiem do oszczędnej jazdy jest prawidłowe rozgrzanie silnika. Po jego uruchomieniu nie należy włączać klimatyzacji wrzucając tryb chłodzenia lub grzania, dopóki silnik nie osiągnie odpowiedniej temperatury. Początkowo nierozgrzany silnik będzie pracował w trybie ssania tj. będzie działał w trybie podawania bogatszej mieszanki paliwowo-powietrznej do zimnego silnika, czyli większej ilości benzyny w stosunku do powietrza. Dorzucenie dodatkowego obciążenia w postaci aktywnej klimatyzacji zwiększy dodatkowo zużycie już bogatej dawki paliwa w naszym aucie.

Dynamika jazdy

Drugim ważnym elementem oszczędnej jazdy jest unikanie nagłych przyspieszeń pojazdu oraz jego gwałtowne hamowanie. Chcąc poruszać się samochodem w sposób ekonomiczny musimy wyrobić w sobie nawyk płynnego ruszanie z miejsca oraz starania się utrzymania jak najdłużej stałej prędkości. Gwałtowne ruszanie z miejsca i tzw. “piłowanie” silnika do dużych prędkości powoduje nagły, znaczny dopływ paliwa do komory spalania silniki, które to jest natychmiastowo spalane. Wytworzona energia następnie zostaje przez nas błyskawicznie utracona przy gwałtownych hamowaniu np. przy kolejnych światłach w mieście, czy przed autem jadącym przed nami z mniejszą prędkością. Tworzenie takich przeciążeń nie jest również dobre dla silnika naszego pojazdu, który to po prostu szybciej się eksploatuje.

Bieg jałowy

Korzystanie z biegu jałowego jest jedną z najskuteczniejszych technik oszczędnej jazdy. Bieg jałowy to nic innego jak pozostawienie silnika na wolnych obrotach. Zazwyczaj jest to zakres między 700-900 obr./min W przypadku postoju dłuższego niż kilka sekund np. trafiając na sam początek cyklu postojowego na skrzyżowaniu świetlnym, warto wyłączyć silnik, zamiast zostawiać go na tychże wolnych obrotach. To pozwoli na zmniejszenie zużycia paliwa i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

Obecnie koncerny samochodowe często montują seryjnie tzw. systemy start/stop w nowszych modelach aut wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów, które to samoczynnie w przypadku zatrzymania pojazdu, wyłączają silnik, a następnie po wciśnięciu pedału gazu natychmiast wznawiają jego pracę.

Techniczny stan auta

Jazda ekonomiczna związana jest również z utrzymaniem pojazdu w dobrym stanie. Ważne jest regularne sprawdzanie, czy nasz pojazd jest odpowiednio przygotowany technicznie do drogi – szczególnie ważnym czynnikiem jest cykliczne weryfikowanie ciśnienia w oponach Niedostateczny poziom, który należy opierać o wytyczne producenta, powoduje zwiększone zużycie paliwa, nawet o 10%. Należy również regularnie wymieniać płyny, oleje oraz filtry powietrza i monitorować stan amortyzatorów.

Hamowanie silnikiem

Hamowanie silnikiem to efektywna technika jazdy, która polega na zmniejszeniu obrotów silnika poprzez stopniowe zmniejszanie biegów lub zdjęcie nogi z gazu. Hamowanie biegami umożliwia uniknięcie zużywania paliwa, ponieważ przerywa dopływ paliwa do silnika. Ta metoda przyczynia się również do mniejszego zużycia układu hamulcowego, a szczególnie przydatna jest podczas zbliżania się do skrzyżowań, gdzie można bez konieczności zatrzymywania się i ruszania z pierwszego biegu zjechać z mniejszą prędkością i płynnie opuścić skrzyżowanie. Ekonomiczna jazda nie tylko pozwala na oszczędność paliwa, ale również może skrócić czas przejazdu w porównaniu z tradycyjnym stylem jazdy.

Ważne jest, aby pamiętać, że hamowanie silnikiem wymaga umiejętności i doświadczenia, ponieważ zbyt szybkie redukowanie biegów lub nagłe hamowanie może prowadzić do uszkodzenia silnika, lub innych elementów pojazdu. Warto także zwrócić uwagę, że niektóre samochody wyposażone są w systemy automatycznego hamowania, które mogą włączać się w przypadku hamowania silnikiem i wymagają ostrożności podczas korzystania z tej techniki.

Zbędne obciążenie w naszym aucie oraz funkcje, które warto wyłączyć

Kolejnym prostym trikiem, który pozwoli nam zaoszczędzić paliwo, jest unikanie zbędnego obciążenia dla naszego auta czy wyłączanie funkcji, które są zbędne w czasie jazdy. Ciężkie przedmioty, takie jak stare gaśnice czy zgrzewki wody mineralnej, które często lubimy “awaryjnie” wozić w naszych bagażnikach, zwiększają zapotrzebowanie na paliwo. Każdy dodatkowy kilogram w naszym aucie to dodatkowa energia, jaka jest potrzebna, aby poruszyć pojazdem przez silnik, warto więc zastanowić się nad weryfikacją wnętrza naszego auta i pozbycia wszelkich zbędnych obciążeń, które tylko generują dodatkowe spalenie naszego samochodu.

Prostą metodą na oszczędzanie paliwa jest wyłączenie wszystkich funkcji naszego auta, które nie są konieczne do jazdy. Każdy z nas lubi słuchać muzyki w czasie jazdy jednak praca radia wymaga poboru prądu, który jest generowany właśnie przez nasz silnik. Wyłączenie tego urządzenia pozwoli nam zaoszczędzić części paliwa wymaganego do jego zasilania.

Dobrym pomysłem jest również wyłączenie funkcji klimatyzacji, szczególnie w sytuacjach, gdy temperatura za naszym oknem nie jest zbyt wysoka a w szczególności, gdy podróżujemy z otwartymi oknami. Praca klimatyzacji to również energia, która jest pobierana właśnie ze spalanego paliwa.

Podsumowując ekonomiczna jazda autem przede wszystkim pozwala nam na znaczne oszczędności finansowe. Dodatkowo wspiera ochronę środowiska, która jest bardzo ważna przy obecnym kryzysie klimatycznym. Warto więc wprowadzić, chociaż część z wyżej zaproponowanych technik czy prostych metod oszczędzania spalania naszych pojazdów, by cieszyć się pełniejszym portfelem oraz zdrowszym i czystym środowiskiem.